Dnes máme na rozhovor kandidáta na prezidenta Karla Diviše. I když se posledních 20 let živí hlavně jako podnikatel v IT, ke sportu má hodně blízko. Do 18 let hrál vrcholově fotbal a poté pracoval na České televizi jako sportovní redaktor.
Mohl byste se čtenářům představit?
Původně jsem z České Lípy. Vystudoval jsem na Matematicko-fyzikální fakultě UK matematiku a management, a pak ekonomii na Fakultě sociálních věd.
V roce 2000 jsem založil firmu IDC-softwarehouse, která v roce 2001 jako vůbec první ve střední a východní Evropě uvedla na trh on-line rezervační systém pro nákup letenek – www.letuska.cz. Mám zkušenosti s implementací obdobných systémů v Ázerbájdžánu, Gruzii, Uzbekistánu, na Ukrajině, v Albánii, Srbsku a dalších zemích. Věnujeme se i kybernetické bezpečnosti a e-learningu.
Vždycky jsem měl blízko ke sportu, od mala jsem hrál závodně fotbal a v letech 1995–2016 jsem působil jako externí redaktor sportovní redakce České televize. Doteď jsem členem charitativního fotbalového týmu osobností REAL TOP Praha.
Proč jste se rozhodl kandidovat na prezidenta?
Protože když chcete něco změnit, tak nejde pořád jen ukazovat na druhé. Rozhodl jsem se to tedy změnit sám. S nadsázkou říkám, že chci být obyčejný muž pro neobyčejnou zemi. Jsem panelákový kluk, úplně normální civilní člověk. Něco už jsem v životě dokázal a mám chuť a dostatek energie. Česko podle mne potřebuje normálního, civilního prezidenta, který bude dobře a slušně reprezentovat naši zemi a který se zastane obyčejných lidí.
U vás je zajímavé, že vás ministerstvo vnitra nejdřív odmítlo zaregistrovat, ale soud vás vrátil do hry. Jak jste to vnímal?
Prostál jsem 11 měsíců na ulicích a sbíral s kolegy z týmu podpisy od lidí, mluvil s nimi. Byla to spousta práce, poctivě odvedené. Když mi ministerstvo vnitra oznámilo, že mne vyřadilo kvůli chybějící zhruba stovce započítaných hlasů, respektive 33 v tom kontrolovaném vzorku, tak se ve mně mísilo zklamání a naštvanost. Ale když jsme pak viděli tu kontrolu v detailu, kde neuznávali podpisy lidi kvůli tomu, že tam třeba bylo „N“, které vypadalo jako „U“, ale podle čísla občanky šel ten člověk dohledat… nebo paní, u které vypadala 9 jako 4, takže jí ověřovali rok narození 1443, tak jsem si řekl, že proti téhle nespravedlnosti budu bojovat. Soud mi dal zapravdu, takže jsem se vrátil do hry. Těch 18 dní kampaně mi samozřejmě chybí, ale zase to na mne upřelo pozornost.
V posledním průzkumu jste měl kolem 1 %, jak vidíte svoje šance?
Ten průzkum je z doby, kdy jsem byl oficiálně vyřazený, takže jsem byl spíš překvapený, že tam nebyla nula. Ta reálná podpora je větší a myslím, že se to ještě ukáže. Moje ambice je 25 % a postup do druhého kola, jako sportovec ani nemohu odpovědět jinak. Přesvědčit 10 % nerozhodnutých lidí, že jsem dobrá volba a získat po pěti procentech od těch tří vedoucích a dá se to. Lidi by se neměli tolik řídit průzkumy, rozhodně ne v prvním kole. Tam by člověk měl hlasovat srdcem – koho opravdu chci. Prostor na případnou volbu menšího zla bude vždycky pak v tom druhém – tam volím proti tomu, koho nechci.
A proč by vás měli vlastně lidé volit?
Nemám vazbu na žádnou politickou stranu, na žádné lobbistické skupiny a nebyl jsem celým tím soukolím jakýmkoli způsobem dotčen. Mohu být skutečně nadstranický a nezávislý. Souvisí to i s přímou volbou. V parlamentu někdo získá většinu a pak může čtyři roky prosazovat své cíle, často bez ohledu na ty druhé. Přímo volený prezident by měl být protivahou jakékoli vlády. Hlídat ji, sledovat zájmy a obavy obyčejných lidí a vůči té vládě se jich zastat.
A kam by si vás lidé měli názorově zařadit?
Jsem spíše napravo, to pro mne třeba znamená, že by se už dál neměli lidé zatěžovat zdaněním a spíš bychom se měli podívat na nadnárodní korporace, které tu vydělávají miliardy, ale pak odvedou směšné částky v řádu jednotek milionů. Lidi hodně zajímá migrace – tam mám za to, že azyl je individuální věcí a nikoli masovou. Stát musí prověřovat a kontrolovat každého jednotlivce, zda tu může být. Rozhodně jsem proti jakýmkoli povinným kvótám. V mezinárodní politice mám za to, že musíme hledat spojence pro jednotlivá témata, abychom prosazovali naše zájmy v EU. V otázce zavedení eura jsem proti. Koruna je pro nás důležitá a je úkolem ČNB (jejíž radu prezident jmenuje), aby byla pevná a lidé nebyli ohroženi inflací. Velkým tématem je pro mne férový rozvoj regionů, důraz na vzdělání a posílení naší obranyschopnosti. Tomuto projektu říkám e-armáda, tedy soustředění se na rozvoj nejmodernějších obranných technologií, což by pomohlo i naší vědě a průmyslu.
Official website of Dragon Pharma.